Najczęściej zadawane pytania
-
Q?
Co zabrać na pierwsze zajęcia?
-
A.
Aby dziecko aktywnie mogło uczestniczyć w zajęciach potrzebuje:
wygodnego stroju (leginsy i koszulka lub czarne body)
oraz skarpetek lub napalcówek -
Q?
Co to oznacza, że klub GWKS Ajsedora funkcjonuje jako Stowarzyszenie?
-
A.
GWKS Ajsedora to stowarzyszenie, co oznacza, że jest instytucją pożytku publicznego i z założenia nie działa w celu generowania zysków. Klub prowadzony jest na zasadzie wolontariatu przez Zarząd wybierany spośród Członków Zwyczajnych.
-
Q?
Jaka jest różnica pomiędzy członkiem uczestniczącym a członkiem zwyczajnym klubu?
-
A.
Członek uczestniczący to każde dziecko trenujące w naszym klubie. Deklarację członkowską wypełniają i podpisują rodzice dzieci na jednych z pierwszych zajęć w klubie. Członkiem zwyczajnym natomiast może się stać każdy rodzic pragnący współuczestniczyć w życiu klubu. Rodzice, którzy chcieliby mieć wpływ na działalność klubu mogą wypełnić deklarację członka zwyczajnego i brać udział w zebraniach Stowarzyszenia.
-
Q?
W jaki sposób można uzyskać licencję zawodniczą?
-
A.
W momencie, kiedy dziecko jest na to gotowe p. Liudmiła proponuje rodzicom wyrobienie licencji zawodniczki gimnastyki artystycznej. Klub występuje wtedy do Polskiego Związku Gimnastycznego o wydanie takiej licencji. Brak takiej licencji nie oznacza jednak, że dziecko nie może startować w zawodach.
-
Q?
Jak przebiega rozwój dziecka na przestrzeni lat?
-
A.
Dzieci rozpoczynając treningi gimnastyki artystycznej najpierw pracują nad rozwojem fizycznym, rozciągnięciem i wzmocnieniem mięśni. Stopniowo zapoznają się z elementami gimnastyki artystycznej i mają możliwość ich wykorzystania w prostych układach. Z czasem praca nad elementami pozwala na nauczenie się z indywidualnych układów, które z czasem mogą się stać układami startowymi, przy czym ćwiczenie elementów układów cały czas stanowi bardzo istotną część treningów. Z czasem dziewczynki mają możliwość zapoznania się z kolejnymi przyborami - skakanką, obręczą, piłką, maczugami i szarfą. Cała przygoda może trwać wiele lat. Praca nad elementami odgrywa na każdym etapie bardzo znaczącą rolę. Najważniejsze jest to, że trenerzy indywidualnie reagują na możliwości i potrzeby dziewczynek dostosowując ćwiczenia do ich indywidualnych predyspozycji.
-
Q?
Czy dziecko może rozpocząć karierę zawodową w gimnastyce artystycznej?
-
A.
Tak, w klubie trenuje obecnie kilkanaście dziewczynek posiadających licencje zawodnicze i startujących w zawodach gimnastycznych w Polsce i poza jej granicami.
-
Q?
Czy zajęcia odbywają się tylko w 1 miejscu?
-
A.
Treningi GWKS Ajsedora odbywają się w dwóch lokalizacjach w Warszawie: w centrum przy ul. Sempołowskiej 4 oraz na Pradze Południe, przy ul. Umińskiego 11.
-
Q?
Czy treningi pomagają wyładować dzieciom napięcie?
-
A.
Treningi gimnastyki artystycznej wymagają dużych nakładów energii. Po wielu godzinach czasu spędzonych w ławce szkolnej aktywność fizyczna pomaga dzieciom odreagować napięcia szkolne i przekształcić je w pozytywną energię znajdującą ujście w tańcu i osiągnięciach sportowych.
-
Q?
Jak treningi wpłyną na moje dziecko?
-
A.
Dzięki treningom dziewczynki przede wszystkim rozwijają swój organizm. Dzieci stają się gibkie, elastyczne a jednocześnie silne i wytrzymałe. Treningi wpływają pozytywnie na zdrowie dzieci zgodnie z maksymą - ruch to zdrowie. Ale na tym nie koniec. Systematyczne treningi wpływają na zrównoważony rozwój obydwu półkul mózgowych i pozytywnie wpływają na wyniki dzieci w szkole. Dodatkowo sprawiają, że dziecko uczy się wytrwałości, systematyczności i odpowiedzialności za swoje własne działania.
-
Q?
Co daje gimnastyka artystyczna?
-
A.
Dzięki gimnastyce artystycznej dziewczynki nabierają niezwykłej gibkości i gracji. Widać to w sposobie ich poruszania się na co dzień. Ponadto dziewczynki nabierają umiejętności, które mogą później wykorzystać w różnych dyscyplinach sportu. Po takim przygotowaniu w zasadzie żadna dyscyplina sportu nie stanowi dla dziewczynek problemu.
-
Q?
Czy istotna jest regularność treningów?
-
A.
Naturalnie, jak w każdym sporcie, regularne treningi dają najlepsze rezultaty. Stały stopniowy wpływ na mięśnie i ścięgna przynosi najlepsze efekty - stopniowe rozciągnięcie ścięgien oraz wzmocnienie mięśni.
-
Q?
Czy organizowane są wyjazdy?
-
A.
W każde wakacje, zwykle w sierpniu, organizowane są zgrupowania sportowe trwające od 10 dni do dwóch tygodni.
-
Q?
Czy dzieci mogą trenować w Warszawie podczas wakacji i ferii zimowych?
-
A.
Dajemy dzieciom możliwość trenowania w Warszawie podczas ferii zimowych oraz wakacji. Dokładne informacje pojawiają się bliżej organizowanych wydarzeń.
-
Q?
Czy trening gimnastyki artystycznej grozi kontuzjami?
-
A.
Jak w każdym sporcie kontuzje się zdarzają. Zwykle wynikają one z nadmiernej gorliwości dzieci. Nie zdarzają się jednak kontuzje wynikające z bezpośredniego działania trenerów. Nie zdarzyła się do tej pory taka sytuacja, na skutek np. rozciągania dziewczynek.
-
Q?
Czy trenerzy są profesjonalni?
-
A.
Głównym trenerem w GWKS Ajsedora jest p. Liudmiła Valasiuk. Posiada ona niezwykle bogate doświadczenie w pracy z dziećmi. W Warszawie w kolejnych klubach: CWKS Legia, SG Legia, GWKS Legia i obecnie GWKS Ajsedora kształci kolejne pokolenia gimnastyczek. Ma na swoim koncie przygotowanie do zawodów kolejnych zawodniczek i szereg ich osiągnięć na arenie krajowej i międzynarodowej. Dwie młodsze trenerki, Maryna Silidueva i Maryna Shcherbak pod okiem p. Liudmiły Valasiuk rozwijają swój warsztat trenerski, mając jeszcze w pamięci swoje własne występy. Służą zawodniczkom swoim doświadczeniem w startach na zawodach i potrafią im w praktyce zaprezentować wszystkie elementy układów. P. Natalia Raczyńska ma ogromne doświadczenie w pracy z małymi dziećmi, dzięki czemu zdobywa ich zaufanie i uznanie, a nawet miłość, jednocześnie wymagając od dzieci postępów.
-
Q?
Czy dzieci w czasie treningów są bezpieczne?
-
A.
Dziewczynki trenują pod okiem profesjonalnych trenerów, którzy dodatkowo mają przygotowanie pedagogiczne oraz kursy pierwszej pomocy. W takim otoczeniu dzieci mogą spokojnie skupić się na ćwiczeniu, a rodzice mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo.